Jak odchudzić otyłe dziecko?

Nadwaga i otyłość u polskich dzieci to już prawdziwa epidemia. Winę za ten fakt ponoszą niestety niewłaściwa dieta pełna wysoko przetworzonych produktów oraz brak ruchu. Kiedyś dzieci spędzały czas wolny głównie na podwórkach, dziś przed ekranami komputerów i tabletów. Prawidłowe nawyki żywieniowe należy kształtować u dzieci już od najmłodszych lat. Jeśli jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli, a Twoje dziecko już waży ponad normę, nie czekaj. Im szybciej zabierzecie się za utratę nadprogramowych kilogramów, tym lepiej. Jako Rodzic masz w tej kwestii sporo do powiedzenia.
 

Dieta dla dziecka z nadwagą

U dzieci nie należy zmniejszać ilości spożywanych posiłków, lecz ich kaloryczność. W jadłospisie nie może zabraknąć ryb i chudego mięsa, warzyw ani owoców. Wykluczamy niezdrowe, przetworzone słodycze, fast foody i napoje słodzone. Dieta powinna zakładać cztery posiłki dziennie. Dziecko w czasie odchudzania powinno pić dużo wody niegazowanej. Na stole małego smakosza muszą zagościć warzywa, pod każdą postacią. Najlepsze będą brokuły, szparagi, buraki, kapusta, marchewka. Przyrządzaj je tak, jak dziecko je lubi. Mięso piecz, grilluj lub gotuj – zrezygnuj ze smażenia i przyrządzania sosów. Ogranicz ziemniaki, a w zamian podawaj dziecku ciemny ryż, makaron razowy i kasze pełnoziarniste.

 

Aktywność fizyczna

Zachęć pociechę do ruchu. Nie wyganiaj na podwórko, ale róbcie coś razem. Ćwiczenia mogą być świetną okazją do spędzenia wspólnego czasu. Rodzic jest w końcu najlepszym przykładem. Zacznijcie wychodzić na spacery lub rower. Wystarczy 30-60 minut dziennie. Wybierz aktywność, którą Twoje dziecko lubi. W treningu nie chodzi o to, by wyciskać z siebie siódme poty, ale by dobrze się bawić. Doskonałą formą jest zabawa na podwórku z rówieśnikami albo wyjazd na obóz odchudzająco-kondycyjny. Na takim obozie dziecko często przekonuje się, że nie jest samo ze swoim problemem. Nabiera motywacji do działania, zawiera nowe znajomości, poznaje nowe smaki i czerpie radość z aktywności w nowym miejscu. Takie wakacje mogą wpłynąć nie tylko na wygląd, ale i na całe życie dziecka lub nastolatka.

 

Nasze rady:

  • Zmień dietę całej rodzinie, a nie tylko dziecku. Będzie czuło się źle, gdy będzie musiało jeść coś innego niż reszta (zwłaszcza gdy na talerzach pozostałych domowników wciąż będą smażone, tuczące dania).
  • Nie krytykuj dziecka za jego wagę! Obniżysz jego samoocenę. Rozmawiajcie o tym, że musi schudnąć, ale wskaż korzyści, które lepiej przemówią do dziecięcej wyobraźni niż zdrowie. Możesz powiedzieć, że np. szczuplejsze będzie szybciej biegać, jeździć na rowerze itp.
  • Nie podawaj posiłków przed telewizorem. Dziecko skupione na oglądaniu zjada więcej.
  • Gdy maluch prosi o dokładkę, odczekaj około 20 minut. Mniej więcej tyle czasu potrzeba, aby mózg odebrał sygnał o sytości.
  • Nie zmuszaj dziecka do picia gorzkiej herbaty czy rezygnacji z soków owocowych, ale mądrze je zmodyfikuj. Do słodzenia (i domowych deserów) wybierz niskokaloryczne stewię lub ksylitol – to naturalne i bezpieczne słodziki. Soki rozcieńczaj wodą.
  • Zrezygnuj z przyprawiania dań dziecku majonezem, tłuszczem czy śmietaną. To dodatkowe, ukryte kalorie.

 

Pamiętaj! To Ty jako Rodzic kształtujesz nawyki żywieniowe i zdrowotne swojego dziecka. Jeżeli czeka Was walka o nową sylwetkę, skontaktujcie się z nami. Obóz kondycyjny dla młodzieży lub odchudzające wczasy rodzinne mogą okazać się dla Was doskonałym początkiem.

 

Na pytanie/rezerwację odpowiemy telefonicznie lub e-mailem
tak szybko jak to będzie możliwe
.