Rola obozów odchudzających w procesie odchudzania dzieci
Otyłość jest to poważna choroba metaboliczna, która zaburza funkcjonowanie całego organizmu oraz zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie, jest przyczyną wad układu kostnego, a także przyczynia się do powstania rozstępów na skórze.
Proces odchudzania u dzieci powinien być właściwie przeprowadzony, by nie spowolnić przemiany materii, nie spowodować zaburzeń rozwoju, dojrzewania i wzrostu u dziecka. Dieta dzieci odchudzających się powinna pokrywać zapotrzebowanie na składniki odżywcze (białka, tłuszcze, węglowodany), witaminy i sole mineralne.
Obozy odchudzająco kondycyjne organizowane przez Biuro Turystyczne Amitur nie tylko odchudzają, ale uczą dzieci jak zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, zwiększyć aktywność fizyczną, aby prawidłowo się rozwijać oraz nie doprowadzić do powtórnej otyłości.
Dzieci na obozach mają zajęcia z dietetykiem, który uświadamia dzieciom, jakie najczęściej popełniają błędy żywieniowe, jak prawidłowo się odżywiać, a co najważniejsze – jak kontynuować proces odchudzania by utracone na obozie kilogramy nie wróciły.
Biuro Turystyczne Amitur w ofercie dla klientów ma także obozy na których prowadzone warsztaty kulinarne. Dzieci same przygotowują zdrowe posiłki – sałatki, pasty, desery – które następnie spożywają. Taka forma zajęć ma pełni dwie funkcje – uczy dzieci jak przygotować zdrowe posiłki ale także zachęca dzieci do spożywania niektórych produktów – np. warzyw, które często do tej pory były dla nich niejadalne.
Najtrudniejsze w procesie odchudzania, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, są pierwsze 3-4 dni, kiedy organizm dopiero przyzwyczaja się do regularnych posiłków, żołądek zmniejsza swoją objętość ale zabronione jest podjadanie pomiędzy posiłkami. Dla dziecka przebywającego na obozie odchudzanie nie jest aż tak bardzo uciążliwe, ponieważ jest w grupie – uczestnicy obozu wspierają się wzajemnie oraz uczestniczą w zajęciach sportowych, atrakcyjnych wycieczkach, grach i zabawach, które szczelnie wypełniają im czas. Dzięki temu proces odchudzania na obozie jest nie dla dziecka traumatycznym, lecz przyjemnym przeżyciem.
mgr Aneta Kościołek
obozowy dietetyk