Dieta dziecka a jego wyniki w nauce – artykuł dietetyka

Nasz codzienny jadłospis ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy układu nerwowego. Szczególnie jest to widoczne u dzieci. Prawidłowo odżywiony mózg to lepsze samopoczucie ale także lepsza koncentracja, proces zapamiętywania a w końcu wyniki w nauce. Organ ten zużywa około 20% tlenu oraz składników odżywczych , które dostarczamy naszemu organizmowi. Jeśli paliwo jakim go zasilamy jest nieprawidłowe ten wolniej przewodzi impulsy nerwowe i produkuje mniej neuroprzekaźników.

Istnieje kilka prostych trików , które pozwolą dziecku szybciej się uczyć i pozostawać w dobrym humorze…

 

Dieta dziecka a jego wyniki w nauce

Nasz codzienny jadłospis ma bezpośredni wpływ na efektywność pracy układu nerwowego. Szczególnie jest to widoczne u dzieci. Prawidłowo odżywiony mózg to lepsze samopoczucie ale także lepsza koncentracja, proces zapamiętywania a w końcu wyniki w nauce. Organ ten zużywa około 20% tlenu  oraz składników odżywczych , które dostarczamy naszemu organizmowi. Jeśli paliwo jakim go zasilamy jest nieprawidłowe ten wolniej przewodzi impulsy nerwowe i produkuje mniej neuroprzekaźników.  Istnieje kilka prostych trików , które pozwolą dziecku szybciej się uczyć i pozostawać w dobrym humorze:

  •         Umieść w diecie dziecka pokarmy będące źródłem antyoksydantów

Antyoksydanty to związki chemiczne , które walczą z wolnymi rodnikami. Znajdziemy je min. w jabłkach, bananach, zielonych warzywach, jagodach, oleju lnianym, rzepakowym, zielonej i czerwonej herbacie. Im więcej w diecie dziecka umieścisz kolorowych warzyw i owoców tym więcej tych cennych składników dostarczysz.

  •        Nie zapomnij o pokarmach będących źródłem witamin z grupy B

To właśnie ta grupa witamin reguluje pracę układu nerwowego. Znajdziemy je w mleku, nabiale, jajach, pełnoziarnistych produktach zbożowych (pełnoziarniste pieczywo, grube kasze, brązowy ryż, otręby), zielonych warzywach liściastych (np. sałata, szpinak), mięsie, podrobach, rybach,  drożdżach, nasionach roślin strączkowych, innych warzywach i owocach:  dynia, marchew, pomidory, morele, brzoskwinie, banany.

  •         Przypominaj o nawodnieniu

Mózg w ponad 80% składa się właśnie z wody. To ona ma wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych przez neurony czyli komórki układu nerwowego. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest wypijanie niegazowanej wody mineralnej. Dostarczy ona też składników mineralnych ważnych dla pracy mózgu. Zadbaj o to by dziecko zawsze miała pod ręką wodę. Warto wypracować nawyk regularnego sięgania po szklankę nią wypełnioną. Wyklucz słodzone napoje gazowane. Są potężną bombą cukrową. Ich spożycie daje krótkotrwały zastrzyk energii. Po kilkudziesięciu minutach od wypicia poziom glukozy we krwi dziecka jednak znacząco spada co powoduje pojawienie się uczucia zmęczenia, obniżenie koncentracji, senność, spadek wydolności.  Codziennie powinniśmy pić powyżej 1,5 litra płynów.

  •        Włącz do diety dziecka orzechy, nasiona, oleje tłoczone na zimno i tłuste ryby

Produkty te dostarczą dziecku niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych koniecznych dla sprawnego funkcjonowania mózgu. Organ ten jest w dużej mierze zbudowany właśnie z tłuszczu. Większość substancji organizm może sobie sam wytworzyć . Wyjątek stanowią właśnie kwasy tłuszczowe z grupy NNKT. Ich brak w jadłospisie wpływa na  spadek koncentracji, zwiększa poziom agresji i utrudnia zapamiętywanie. Spróbuj przemycić nasiona i orzechy w słodkich śniadaniach, deserach, domowych wypiekach. Zaproponuj je jako alternatywę dla przekąsek takich jak chipsy czy paluszki. Oleje dodawaj do surówek i sałatek. Dobrym wyborem będzie olej lniany i rzepakowy tłoczone na zimno. Zawierają one bowiem duże ilości kwasów omega 3.  Pamiętaj by podawać je wyłącznie w formie surowej.  Nie nadają się one do smażenia. Możesz również podawać dziecku tran.

  •          Bez śniadania ani rusz

Nie pozwalaj dziecku wychodzić z domu bez śniadania. Naukowcy udowodnili, że nauka i praca pod spożyciu tego posiłku przebiega znaczniej bardziej efektywnie. Energia i składniki odżywcze , które trafiają wraz z śniadaniem do naszego ustroju wpływają na poprawę pamięci krótkotrwałej. Bardzo ważny jest również skład tego posiłku. Śniadanie powinno zawierać produkty będące źródłem białka, tłuszczu, węglowodanów, błonnika, składników mineralnych i witamin. Przykładem idealnie skomponowanego posiłku będzie pieczywo żytnie z masłem, pomidor, szczypiorek i twarożek lub owsianka z orzechami i sezonowymi owocami.

  •         4-5 razy dziennie

Prawidłowa praca mózgu wymaga stałej i nieprzerwanej dostawy energii.  Nie sprzyjają jej natomiast długie przerwy pomiędzy posiłkami i spożywanie produktów powodujących szybki i gwałtowny wzrost glukozy we krwi (słodycze, cukier, napoje słodzone gazowane). Dziecko powinno spożywać regularne , dobrze zbilansowane posiłki w  miarę stałych odstępach czasowych.

  •        Czytaj etykiety

Uważnie czytaj etykiety produktów. Istnieją bowiem dodatki do żywności , które mogą wpłynąć niekorzystnie na zdrowie Twojego dziecka. Przykładem takiej substancji jest oznaczona symbolem E110 żółcień pomarańczowa. Jest to barwnik , który wpływa niekorzystnie na prace układu nerwowego dziecka sprzyjając jego nadpobudliwości i dekoncentracji. Znajdziesz go min. w otoczkach tabletek, płatkach śniadaniowych, kaszkach czy napojach izotonicznych.

 Marzena  Rojek – dietetyk

Na pytanie/rezerwację odpowiemy telefonicznie lub e-mailem
tak szybko jak to będzie możliwe
.